Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH902T250W5L
CGH902T250W5L
Part No.:
CGH902T250W5L
Datasheet:
ShinYuaCGH902T250W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 9000UF 250V SCREW
Capacitance:
9000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.343 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)