Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGO103M055L
CGO103M055L
Part No.:
CGO103M055L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGO103M055L.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 55V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGO
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
55 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
14.448 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)