Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR104U012W5C
CGR104U012W5C
Part No.:
CGR104U012W5C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGR104U012W5C.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 12V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
12 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
30 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.5 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)