Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR113T075X3L
CGR113T075X3L
Part No.:
CGR113T075X3L
Datasheet:
ShinYuaCGR113T075X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 11000UF 75V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.37 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)