Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR133U040V4L
CGR133U040V4L
Part No.:
CGR133U040V4L
Datasheet:
ShinYuaCGR133U040V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
13000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.75 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)