Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR153U030V3L
CGR153U030V3L
Part No.:
CGR153U030V3L
Datasheet:
ShinYuaCGR153U030V3L.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 30V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
22.655 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)