Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR163U050V5L
CGR163U050V5L
Part No.:
CGR163U050V5L
Datasheet:
ShinYuaCGR163U050V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 16000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
16000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.83 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)