Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR213U050W4L
CGR213U050W4L
Part No.:
CGR213U050W4L
Datasheet:
ShinYuaCGR213U050W4L.pdf
Description:
CAP ALUM 21000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
21000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
26.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.82 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)