Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR272T100V4L
CGR272T100V4L
Part No.:
CGR272T100V4L
Datasheet:
ShinYuaCGR272T100V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 100V SCREW
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
22.748 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)