Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR273U030V5L
CGR273U030V5L
Part No.:
CGR273U030V5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGR273U030V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 30V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
30 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.5 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)