Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR273U050W5L
CGR273U050W5L
Part No.:
CGR273U050W5L
Datasheet:
ShinYuaCGR273U050W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 50V SCREW
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)