Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR303U030W4C
CGR303U030W4C
Part No.:
CGR303U030W4C
Datasheet:
ShinYuaCGR303U030W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 30000UF 30V SCREW
Capacitance:
30000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
29.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
33.465 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)