Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR313U040X4L
CGR313U040X4L
Part No.:
CGR313U040X4L
Datasheet:
ShinYuaCGR313U040X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 31000UF 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
31000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)