Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR343U7R5U3C
CGR343U7R5U3C
Part No.:
CGR343U7R5U3C
Datasheet:
ShinYuaCGR343U7R5U3C.pdf
Description:
CAP ALUM 34000UF 7.5V SCREW
Capacitance:
34000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.56 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)