Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR352T200X4C
CGR352T200X4C
Part No.:
CGR352T200X4C
Datasheet:
ShinYuaCGR352T200X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 3500UF 200V SCREW
Capacitance:
3500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
24mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.915 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)