Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR392U040R3C
CGR392U040R3C
Part No.:
CGR392U040R3C
Datasheet:
ShinYuaCGR392U040R3C.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.03 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)