Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR412T075U4C
CGR412T075U4C
Part No.:
CGR412T075U4C
Datasheet:
ShinYuaCGR412T075U4C.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 75V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.535 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)