Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR423U016V4C
CGR423U016V4C
Part No.:
CGR423U016V4C
Datasheet:
ShinYuaCGR423U016V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 42000UF 16V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
42000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.105 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)