Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR452T100W4L
CGR452T100W4L
Part No.:
CGR452T100W4L
Datasheet:
ShinYuaCGR452T100W4L.pdf
Description:
CAP ALUM 4500UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.403 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)