Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR472T075V3L
CGR472T075V3L
Part No.:
CGR472T075V3L
Datasheet:
ShinYuaCGR472T075V3L.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 75V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.48 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)