Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR473U7R5V3C
CGR473U7R5V3C
Part No.:
CGR473U7R5V3C
Datasheet:
ShinYuaCGR473U7R5V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 7.5V SCREW
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
20.47 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)