Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR492U030U2C
CGR492U030U2C
Part No.:
CGR492U030U2C
Datasheet:
ShinYuaCGR492U030U2C.pdf
Description:
CAP ALUM 4900UF 30V SCREW
Capacitance:
4900 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
25mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.845 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
2.125 (53.98mm)