Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR513U016W3C
CGR513U016W3C
Part No.:
CGR513U016W3C
Datasheet:
ShinYuaCGR513U016W3C.pdf
Description:
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
51000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.3 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)