Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR522T200X5L
CGR522T200X5L
Part No.:
CGR522T200X5L
Datasheet:
ShinYuaCGR522T200X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 5200UF 200V SCREW
Capacitance:
5200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
17mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.638 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)