Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR663U7R5V4C
CGR663U7R5V4C
Part No.:
CGR663U7R5V4C
Datasheet:
ShinYuaCGR663U7R5V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 66000UF 7.5V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
66000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.37 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)