Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR752U075V5L
CGR752U075V5L
Part No.:
CGR752U075V5L
Datasheet:
ShinYuaCGR752U075V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 7500UF 75V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
7500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.63 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)