Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR802T100X5L
CGR802T100X5L
Part No.:
CGR802T100X5L
Datasheet:
ShinYuaCGR802T100X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 8000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
8000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.378 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)