Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGR962T075W4C
CGR962T075W4C
Part No.:
CGR962T075W4C
Datasheet:
ShinYuaCGR962T075W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 9600UF 75V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
9600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.68 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)