Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS102T500U5C
CGS102T500U5C
Part No.:
CGS102T500U5C
Datasheet:
ShinYuaCGS102T500U5C.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 500V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
101mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.9 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)