Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS103T250X4L
CGS103T250X4L
Part No.:
CGS103T250X4L
Datasheet:
ShinYuaCGS103T250X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)