Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS103U150X5C
CGS103U150X5C
Part No.:
CGS103U150X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS103U150X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.52 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)