Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS104U016X5C
CGS104U016X5C
Part No.:
CGS104U016X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS104U016X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 16V SCREW
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.25 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)