Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS104U050X8L
CGS104U050X8L
Part No.:
CGS104U050X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS104U050X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
29.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
38.09 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)