Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS105U6R3X5L
CGS105U6R3X5L
Part No.:
CGS105U6R3X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS105U6R3X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 1F 6.3V SCREW
Capacitance:
1 F
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.85 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)