Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS105U7R5X5R
CGS105U7R5X5R
Part No.:
CGS105U7R5X5R
Datasheet:
ShinYuaCGS105U7R5X5R.pdf
Description:
CAP ALUM 1F 7.5V SCREW
Capacitance:
1 F
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
32.11 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.875 (149.23mm)