Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS112T450X4C
CGS112T450X4C
Part No.:
CGS112T450X4C
Datasheet:
ShinYuaCGS112T450X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
76mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.75 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)