Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS112T500V4L
CGS112T500V4L
Part No.:
CGS112T500V4L
Datasheet:
ShinYuaCGS112T500V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 500V SCREW
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
92mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)