Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS114U010W3L
CGS114U010W3L
Part No.:
CGS114U010W3L
Datasheet:
ShinYuaCGS114U010W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 110000UF 10V SCREW
Capacitance:
110000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.71 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)