Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS114U025X5L
CGS114U025X5L
Part No.:
CGS114U025X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS114U025X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 110000UF 25V SCREW
Capacitance:
110000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.17 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)