Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS115U6R3X5R
CGS115U6R3X5R
Part No.:
CGS115U6R3X5R
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS115U6R3X5R.pdf
Description:
CAP ALUM 1.1F 6.3V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.1 F
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
24.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
32.11 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.875 (149.23mm)