Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS122T400R5L
CGS122T400R5L
Part No.:
CGS122T400R5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS122T400R5L.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
79mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.9 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)