Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS123U150V5L
CGS123U150V5L
Part No.:
CGS123U150V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS123U150V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 150V SCREW
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.45 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)