Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS124U016X3L
CGS124U016X3L
Part No.:
CGS124U016X3L
Datasheet:
ShinYuaCGS124U016X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW
Capacitance:
120000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.13 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)