Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS124UNX5L3PD
CGS124UNX5L3PD
Part No.:
CGS124UNX5L3PD
Datasheet:
ShinYuaCGS124UNX5L3PD.pdf
Description:
CAP ALUM 120000UF 50V SCREW
Capacitance:
120000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
39 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)