Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS132T350V5L
CGS132T350V5L
Part No.:
CGS132T350V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS132T350V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
108mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.2 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)