Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS132T400U4C
CGS132T400U4C
Part No.:
CGS132T400U4C
Datasheet:
ShinYuaCGS132T400U4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 400V SCREW
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
73mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.05 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)