Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS133T250X5L
CGS133T250X5L
Part No.:
CGS133T250X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS133T250X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 13000UF 250V SCREW
Capacitance:
13000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
17mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.2 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)