Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS134U050W5L
CGS134U050W5L
Part No.:
CGS134U050W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS134U050W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 130000UF 50V SCREW
Capacitance:
130000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
33.54 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)