Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS143T200X5L
CGS143T200X5L
Part No.:
CGS143T200X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS143T200X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 14000UF 200V SCREW
Capacitance:
14000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.15 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)