Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS153T250X5R
CGS153T250X5R
Part No.:
CGS153T250X5R
Datasheet:
ShinYuaCGS153T250X5R.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 250V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.85 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.875 (149.23mm)